Trgovci i cijene pod povećalom: Izraelski model donosi puno nedoumica
Piše Sarah Viteškić/DNEVNIK.hr,
03. svibnja 2025. @ 23:30
TrgovinaFoto: Dnevnik Nove TV
U Hrvatskoj inflacija ne jenjava, a da potrošačima ne bi bilo sve crno - ide se u novi krug kontrola cijena. Trgovci su dužni ažurirati cjenike, isticati dodatnu cijenu, a sve bi trebalo funkcionirati kroz aplikacije za usporedbu. U pripremi je već puno nedoumica.
"Top 10 trgovaca su već digitalizirani, oni digitalno objavljuju svoje akcije i određene cijene. Veliki format trgovina ima više od 25.000 artikala, tako da će više potrošačima biti zahtjevnije to pretraživati", rekao je Drago Munjiza, stručnjak za maloprodaju.
Aplikacija za praćenje cijenaFoto:
Dnevnik Nove TV
Ideja aplikacije je usporedba cijeneproizvoda u svim lancima. Odnosi se to na hranu, piće, kozmetiku, potrepštine za kućanstvo. Primjerice, za istu vrstu deterdženta potrošači će od trgovine do trgovine vidjeti gdje je najisplativije.
Suvlasnik stranice za usporedbu cijena tehnike kaže da se radi o nimalo lakom zadatku. "To dosta ovisi o tome koliko će ti cjenici pružati, što će sve stavljati u te cjenike. Postavlja se i pitanje uspoređuje li se po lokacijama maloprodajnih mjesta tih trgovačkih lanaca, tako da ima dosta faktora koji utječu na to kako napraviti aplikaciju", objasnio je Josip Maslać, suvlasnik stranice za usporedbu cijena.
Praćenje cijena i nije novost. Takvu je stranicu uveo bivši ministar gospodarstva, a ugasio aktualni. U startu i nije bilo volje za dijeljenjem cijena, a koristili su je rijetki.
"Pa svakako bi bilo dobro da se može usporediti, ali ja vam moram reći da cijene nisu velike, nego su mirovine i plaće male", poručio je Branko iz Siska.
Iz rsornog Ministarstva kažu da će podatke prikupljati specijalizirani servisi za usporedbu cijena, a ulogu će imati i potrošačke udruge.
"Činjenica je da su aplikacije razvojne i da nešto koštaju, to udruge za zaštitu potrošača nemaju. Mi imamo sreću kao Halo, inspektore da smo to na vrijeme razvili. Očekujemo od trgovaca da nam sve te podatke koje je Vlada obvezala da moraju ažurirati stave na svoje web stranice", poručio je Josip Kelemen.
Josip Kelemen, platforma Halo, inspektoreFoto:
Dnevnik Nove TV
Trgovci će morati isticati i dodatnu cijenu - važeću, i onu koja je bila na snazi 2. svibnja.
"Ja bih rekao da je i njima to korisno, ali sasvim sigurno će uzeti neke dodatne sate rada i donijeti dodatan trošak. S druge strane, ako potrošači uvide da je sve u redu, možda će još više trošiti i ustvari - vuk sit i koza cijela", nadodao je Munjiza.
Cjenike će ažurirati najkasnije do osam sati ujutro i objavljene čuvati 30 dana. Za prilagodbu imaju nešto manje od dva tjedna.