Vrijeme će pokazati hoće li se prekid vatre na Bliskom istoku održati.
Podijelite
Predsjednik SAD-a Donald Trump pokazao je sklonost riziku tijekom prvih mjeseci svoje administracije, a zračni napad na Iran mogao bi predstavljati njegov najveći rizik do sada jer politička nagrada ovisi o tome hoće li uspjeti održati krhki mir između Irana i Izraela, kažu analitičari.
Stručnjaci upozoravaju na rizik da Trump izgubi kontrolu nad događajima. Za sada izgleda da je Trump uspio ograničiti američko sudjelovanje i natjerati strane na prekid vatre. "Kladio se i ispostavilo se kako je htio", rekao je Firas Maksad iz Eurasia Group.
Vrijeme će pokazati hoće li se prekid vatre održati. Trump je u utorak izrazio frustraciju time što je Izrael napao Teheran nekoliko sati nakon primirja.
Ako se sporazum ne održi ili Iran uzvrati, Trump riskira fragmentaciju pokreta MAGA koji mu je pomogao u povratku na vlast. "Ako Iran za šest mjeseci i dalje bude problem, to će uništiti MAGA pokret", kaže politički analitičar Chris Stirewalt. Dodaje da je Trump već razvodnio pokret uvlačenjem SAD-a u novi bliskoistočni sukob, što je prije odbacivao. Prošlog četvrtka Trump je rekao da će mu trebati dva tjedna da odluči o ulasku SAD u rat, a dva dana kasnije odobrio je bombardiranje i iznenadio mnoge Amerikance.
Njegova odluka o tome da napadne Iran mogla bi stvoriti probleme i bilo kojem republikancu koji pokuša preuzeti njegovu ulogu na sljedećim predsjedničkim izborima. "Godine 2028. pitanje strane intervencije bit će granica razdvajanja i lakmus-test dok se ljudi budu trudili definirati što zapravo znači MAGA", rekao je Stirewalt.
Bijela kuća uglavnom je prepustila potpredsjedniku J. D. Vanceu da u nedjeljnom informativnom programu brani napad na Iran.
Donald Trump - 3Foto:
Afp
Napad na Iran nije jedini Trumpov rizični potez
Iran nije bio jedini primjer gdje se Donald Trump kladio na veliko. Povremena primjena carina izazvala je neizvjesnost na tržištima i strah od inflacije. Pokušaji smanjenja birokracije stali su nakon odlaska Elona Muska iz njegova savjetničkog kruga, a oštra imigracijska politika potaknula je prosvjede diljem zemlje.
Ali, ako Trump uspije natjerati Iran da odustane od nuklearnih ambicija, to bi bilo veliko postignuće u regiji koja je godinama opterećivala američke predsjednike i uvukla SAD u ratove u Iraku i Afganistanu.
Trump se zalagao za kraj "vječnih ratova", što objašnjava nervozu javnosti zbog njegove agresije prema Iranu.
Donald Trump - 1Foto:
Afp
Prema anketi Reuters/Ipsos, provedenoj prije prekida vatre, samo 36 posto ispitanika podržava napade na iranski nuklearni program. Ukupna podrška Trumpu pala je na 41 posto, najnižu u njegovu drugom mandatu, a njegova vanjska politika dobila je još lošije ocjene.
Dave Hopkins s Boston Collegea ističe da Trump nije pripremio javnost za napad i nije jasno predstavio Iran kao prijetnju SAD-u. "Nismo vidjeli raspravu o Iranu kao glavnom neprijatelju ili prijetnji SAD-u", rekao je Hopkins.
Dodao je da je Trumpovo hvalisanje da je uspio nametnuti prekid vatre dio šireg obrasca. Kao kandidat, Trump je obećavao kraj ratova u Ukrajini i Gazi, no ubrzo je shvatio da ne može podrediti Moskvu i Jeruzalem svojoj volji.
Taj napad uklapa se u Trumpov stil vođenja drugog mandata — spreman je donositi velike odluke i djelovati hrabro bez široke podrške javnosti. Ne mora se brinuti o reizboru, a surađuje s Kongresom koji je uglavnom pod kontrolom republikanaca.
"Politička osveta možda neće uslijediti odmah, ali može se pojaviti kroz nastavak građanskih nemira ili demokratske uspjehe na sljedećim međuizborima", kaže politologinja s Middlebury Collegea Allison Stanger.