Nakon 12 godina boravka u zemlji srpske vlasti protjerale su hrvatsku državljanku Arien Ivković Stojanović iz zemlje. Prije nego što je napustila Srbiju, liječnica se žalila na odluku suda prema kojoj je odlučeno da predstavlja sigurnosni rizik.
ledi krv u žilama
VIDEO Širi se šokantna snimka iz Zagreba: Vozač projurio kroz crveno i zamalo pokosio cijelu obitelj
očevid u tijeku
Užas u Istri: Automobilom sletili s ceste i poginuli
obiteljski čovjek
Pogledajte trenutak kad je papa nazvao svog brata: "Upravo te snimamo"
Upravni sud odbio je zahtjev Arien Ivković Stojanović za odlaganje izvršenja rješenja MUP-a Srbije kojim je naloženo da u roku od sedam dana mora napustiti teritorij Republike Srbije.
"U šturom obrazloženju suda navodi se da za navode iz zahtjeva, koji se odnose na životne i obiteljske prilike i zaposlenje podnositelja zahtjeva, Arien sudu 'nije podnijela nijedan dokaz iz kojeg se može nesumnjivo zaključiti da bi joj izvršenje rješenja čije se odlaganje traži nanijelo štetu koja bi se teško mogla nadoknaditi'.
Postavlja se pitanje na koji bi način, prema mišljenju suda, bilo moguće u pisanoj formi dokazati da bi nezakonitim protjerivanjem majke i njenim razdvajanjem od supruga i djeteta od 4 godine bila načinjena nenadoknadiva šteta? Zar se u takvom slučaju šteta ne podrazumijeva sama po sebi? Zar gubitak radne dozvole, i automatski i posla, u toj situaciji ne podrazumijeva nastanak štete? Šteta je, dakle, kako materijalna, tako i nematerijalna, ne samo izvjesna već i očigledna, čak i bez udubljivanja u ovaj predmet", priopćio je Jovan Rajić, odvjetnik protjerane Hrvatice.
Kako je objasnio u nastavku, Upravni sud tako je praktično odlučio da konvalidira nezakonitu i sramotnu odluku MUP-a Srbije, kojom je bez obrazloženja i bez bilo kakve pravne osnove naloženo protjerivanje državljanke druge zemlje jer je netko tako odlučio i telefonom naložio MUP-u da se ta odluka mora donijeti i provesti.
Arien Stojanović Ivković - 2
Foto:
DNEVNIK.hr
Postavlja se i pitanje zbog čega je o tom predmetu odlučivalo drugo vijeće, a ne ono koje je inicijalno i automatski određeno.
"O zahtjevu je na kraju odlučivalo vijeće kojim predsjedava sutkinja Milica Zlatar, a čine ga još i Nataša Babić i Elena Petrović. Naročito jer se ne radi o predmetu koji podrazumijeva vođenje postupka, već se odluka donosi u roku od 5 dana od prijema zahtjeva. Krajnje neobična praksa i pitanje koje traži odgovor, prije svega od predsjednika suda. Ali ovo nije kraj naše borbe!" rekao je odvjetnik Rajić i najavio da će podnijeti novi zahtjev za odlaganje rješenja Upravnom sudu jer ovu odluku smatra nezakonitom.
"Osim tog, očekujemo i drugostupanjsku odluku u upravnom postupku, koja će konačno odlučiti o zakonitosti rješenja MUP-a o protjerivanju Arien iz Srbije. Ovisno o odlukama organa Republike Srbije, razmatramo i mogućnost obraćanja nadležnim međunarodnim institucijama", dodao je.
Arien neće dobrovoljno napustiti teritorij Srbije i neće se dobrovoljno rastati od svoje obitelji, otkrio je odvjetnik, jer "se ne želi pokloniti bezakonju i arbitrarnosti koje provode vidljive i 'nevidljive sile' u srpskim institucijama i pravosuđu".
"Neka oni koji su donijeli ovu besramnu i nezakonitu odluku učine i posljednji korak i njenom prinudnom deportacijom pokažu da se fašizam u svom punom užasu vratio u Europu, u 21. stoljeću", zaključio je Jovan Rajić.