Njemački ministar unutarnjih poslova Alexander Dobrindt namjerava što prije osjetno povećati broj policajaca na njemačkim granicama kako bi smanjio nereguliranu migraciju, a u tu svrhu trebao bi se susresti i s predstavnicima Sindikata policajaca (GdP), javljaju njemački mediji u srijedu.
TRAGIČNA NESREĆA
Užas na jugu! Autom sletjeli u rijeku, troje ljudi poginulo
Drugi dan konklave
Crni dim u Vatikanu! Papa nije izabran, evo što slijedi
STRAŠNA TRAGEDIJA
Ronioci izvukli tijela iz Male Neretve, poznato tko su poginuli: "Počivali u miru"
"Nakon ukaza iz ministarstva unutarnjih poslova povećan je broj policajaca na granicama", rekao je predsjednik GdP-a Dieter Romann.
Mediji najavljuju da bi se novi ministar unutarnjih poslova Alexander Dobrindt (Kršćansko-socijalna unija CSU) trebao sastati s Romannom i direktorom Saveznog ureda za migracije i izbjeglice Hans-Eckhardom Sommerom kako bi koordinirali daljnje poteze.
Kako javlja tjednik Der Spiegel, broj policajaca na granicama već je udvostručen na dvanaest satnija, pri čemu je riječ o stacionarnim, ali i o pokretnim kontrolama uzduž kopnenih granica prije svega prema Austriji, Češkoj i Poljskoj.
Demokršćanska Unija CDU/CSU tijekom predizborne kampanje najavljivala je zatvaranje njemačkih granica za ilegalne useljenike od prvog dana dolaska na vlast.
Prema koalicijskom sporazumu, među one kojima neće biti dozvoljen ulazak su i oni koji u Njemačkoj žele podnijeti zahtjev za politički azil.
Nova vlada želi sve one koji u Njemačku ulaze iz neke druge zemlje članice Europske unije, shodno tzv. Dublinskom sporazumu po kojemu su upravo te zemlje odgovorne za obradu zahtjeva za azil, vraćati s njemačkih granica, "u dogovoru s EU partnerima".
Šef kancelarskog ureda Thorsten Frei rekao je za TV postaju RTL kako se strože provjere na granicama već provode, kao i vraćanje onih koji žele podnijeti zahtjev za azil u zemlju u kojoj su ušli u EU.
"EU zakoni predviđaju da se zahtjev podnese u zemlji u kojoj je osoba stupila na europsko tlo. Zbog zemljopisnog položaja to nikako ne može biti Njemačka", rekao je Frei.
Potpredsjednik zastupničkog kluba manjeg partnera u vladi Friedricha Merza, Socijaldemokratske stranke Njemačke (SPD), Dirk Weise smatra da njemački ustav jamči pravo na mogućnost postavljanja zahtjeva za azil svakomu tko se nađe na tlu Njemačke.
"To je tako i dogovoreno u koalicijskom sporazumu", zaključuje Weise.
Zabrana ulaska u Njemačku onima koji žele podnijeti zahtjev za azil bila je jedna od najspornijih tema demokršćana i socijaldemokrata tijekom koalicijskih pregovora.