Britanski turist uhićen je u Namibiji zbog navodnog niza seksualnih napada na djecu iz plemena.
PROMETNA NESREĆA
Užas u Zagrebu! Sudar tramvaja i Mercedesa, troje ljudi izvlačili iz smrskanog vozila
Otkriveno koliko će trajati
Policija započela s velikom akcijom, sve snage na terenu: "Provodi se u cijeloj Hrvatskoj"
Donosi Provjereno
Neviđeni skandal! Liječnica uputila lažni poziv kolegama iz hitne koji su je molili da stiša glazbu na fešti: Sve se zataškalo
Douglas Robert Brooks (65) pritvoren je u nedjelju nakon što je u Muzeju života Ju'/Hoansi u blizini Grashoeka ponudio slatkiše lokalnoj djeci naroda San. Zauzvrat, Brooks je navodno nagovarao djecu da poziraju gola za fotografije i sudjeluju u neprikladnom dodirivanju.
Sada se suočava s 38 optužbi, uključujući silovanje, nepristojan napad, trgovinu ljudima i iskorištavanje djece, prema namibijskom Zakonu o skrbi i zaštiti djece iz 2015. i međunarodnim protokolima.
Brooks se također suočava s optužbama za crimen injuria, što znači namjerni napad na nečije dostojanstvo korištenjem vulgarnih ili rasno uvredljivih riječi ili gesta.
Umirovljenik je navodno nagovorio 33 maloljetnika da se skinu i dopuste mu da ih dodiruje, uz obećanje slatkiša i novca koje je donio u kamp, piše namibijska novinska agencija NAMPA.
Neke od fotografija gole djece navodno su pronađene u njegovu fotoaparatu, koji je policija oduzela nakon uhićenja.
Britanski turist u ponedjeljak poslijepodne pojavio se na Prekršajnom sudu u Grootfonteinu, gdje je tužitelj Erastus Christian iznio optužbe. Još se nije izjasnio o krivnji.
Namibijska policijska inspektorica Maureen Mbeha izjavila je da je Brooks optužen za dodirivanje grudi i stražnjica 16 tinejdžerica, 14 tinejdžera i troje mlađe djece, piše britanski The Sun.
Policija kaže da su policiju alarmirali zabrinuti roditelji, što je dovelo do njegova uhićenja samo dan nakon što je stigao u udaljeni muzej na svoj treći godišnji posjet.
Brooks je u Namibiju ušao 15. svibnja i vozio se šest sati od glavnog grada Windhoeka do kampa, koji je dio mreže od sedam "živih muzeja" koje je osnovala Living Culture Foundation Namibia (LCFN), njemačko-namibijska organizacija.
Muzeji su osmišljeni kako bi očuvali tradiciju i kulturu naroda San omogućujući posjetiteljima promatranje i sudjelovanje u svakodnevnim aktivnostima poput lova lukom i strijelom, vatrenih plesova i izrade tradicionalnih rukotvorina.
Namibijsko pleme, ilustracija
Foto:
Getty Images
Dok neke odrasle žene ostaju u toplesu u skladu s kulturnim normama, uprava je rekla da su tinejdžerice uvijek potpuno odjevene u kožne haljine od antilopine kože. Turiste se izričito upozorava da ne daju slatkiše djeci zbog nedostatka stomatološke skrbi, te ih se umjesto toga potiče da doniraju lokalnim skupinama koje pravedno dijele donacije.
Namibijsko Ministarstvo zaštite okoliša i turizma osudilo je njegove navodne postupke navodeći da su izraz "dubokog nepoštovanja" prema narodu San.
"Neprihvatljivo je za bilo kojeg posjetitelja, stranog ili lokalnog, iskorištavati ili objektivizirati autohtone zajednice ili njihovu djecu u bilo koju svrhu, uključujući fotografiju", navodi se u izjavi ministarstva koju citiraju novine Informanté.
"Pozdravljamo namibijsku policiju zbog brzih akcija u rješavanju ovog slučaja i uvjereni smo da će zakon i pravda biti zadovoljeni u dogledno vrijeme."
Brooksu je sudac Abraham odredio pritvor, a ponovno bi se trebao pojaviti na sudu 19. lipnja. Još nije jasno hoće li biti prebačen u glavni zatvor.
Sani – ili Bušmani kako su bili poznati u kolonijalno doba, a opis koji neki smatraju zastarjelim – najstarije su preživjele civilizacije u južnoj Africi.