Prošle godine,19. studenog, dječak Gildas živio je u azilantskom centru u Švicarskoj i spremao se u školu kad je iznenada upala policija. Njega, njegovog dvogodišnjeg brata i njihove roditelje odveli su na ciriški aerodrom i avionom prebacili u Zagreb. Razlog? U Hrvatskoj su prvi put registrirani kao tražitelji azila koji su izbjegli iz Konga, a u našu zemlju su došli iz Srbije. Prema Dublinskom sporazumu Švicarska ima pravo svaku izbjeglicu i tražitelja azila vratiti u zemlju Europske unije gdje je prvi put registrirana.
Dan maturanata
Pripremite se na opsadu grada: Ovom trasom će se kretati kolona, sve će pratiti hitne službe
Čiji je poglavar?
Jeste li znali da papa nije Katolik?
U JUŽNOJ KOREJI
FOTO Ogroman požar u tvornici guma: Mogao bi trajati danima!
Ne bi ovaj slučaj bio nimalo drugačiji od mnogih drugih deportacija da 11-godišnji Gildas nije teško bolestan. On naime pati od srpaste anemije, genetske bolesti crvenih krvnih stanica. Od te bolesti on nekoliko puta na dan ima bolne napadaje, a komplikacije mogu biti opasne po život. Teškoj bolesti unatoč, Švicarsko državno tajništvo za migracije (SEM) smatralo je da ga ima pravo deportirati.
Naime, pozvali su se na sudsku praksu prema kojoj nije narazumno nekog deportirati ako je u zemlji odreišta doostupan medicinski tretman koji zadovoljava švicarske standarde. Švicarska je pretpostavila da je Hrvatska u mogućnosti "jamčiti odgovarajuću medicinsku skrb", piše švicarski portal Blick.
No, u Zagrebu ga liječnici nisu mogli liječiti, kako zbog toga što nisu imali njegov liječnički karton, tako i jer nemaju kopatibilnu krv za transfuziju. Tih dana u Zagrebu Gildasovo zdravstveno stanje se iznimno pogoršalo, a njegov otac apelirao je preko švicarskih medija da mu se pomogne.
Uskoro su se javile nevladine organizacije, ugledni Švicarci, biskupi katoličke crkve, a pokrenuli su se i zastupnici u parlamentu. Švicarska je uskoro na zahtjev Hrvatske pristala ponovno primiti Gildasa i njegovu obitelj na temelju diskrecijske klauzule koja postoji u Dublinskom sporazumu.
Zastupnica Zelenih u švicarskom parlamentu Delphine Klopfenstein Broggini bila je jedna od onih koji su vršili pritisak na imigracijske institucije.
"U slučajevima azila, maloljetnici su prve žrtve sustava. Danas se djeca mogu pretraživati i pritvarati u saveznim centrima. Pređene su mnoge crvene linije, a povratak ljudi nakon protjerivanja je najčešće iznimka", izjavila je zastupnica Klopfenstein Broggini.
Gildas je sada bolje i pušten je iz švicarske bolnice. Obitelj je zahvalna na podršci koju su primili, ali ne želi komentirati okolnosti njihovog povratka, jer ne žele izazivati sustav koji ih je već jednom bezdušno deportirao.