Najbolje europske zemlje za ulaganje u nekretnine 2025. godine nalaze se u srednjoj i istočnoj Europi, a jedna u top 3 je na Balkanu.
ledi krv u žilama
VIDEO Širi se šokantna snimka iz Zagreba: Vozač projurio kroz crveno i zamalo pokosio cijelu obitelj
obiteljski čovjek
Pogledajte trenutak kad je papa nazvao svog brata: "Upravo te snimamo"
očevid u tijeku
Užas u Istri: Automobilom sletili s ceste i poginuli
No, na samom vrhu ljestvice došlo je do promjene. Naime, u ranijem istraživanju koje je krajem prošle godine provela kompanija 1st Move International najbolji izbor za investitore u nekretnine bila je Litva, ali najnovije ispitivanje tržišta osiguravateljske kompanije William Russell pokazalo je da je za ulaganje broj jedan – Moldavija.
Ona je ostvarila najbolji rezultat u analizi 36 zemalja koja je uzimala u obzir faktore kao što su porez na imovinu, porez na prihod od zakupa i bruto prinos od iznajmljivanja.
Moldavija se ističe zahvaljujući glavnom gradu Kišinjevu koji bilježi snažan razvoj infrastrukture, ugostiteljskog i poslovnog sektora. Uz to, turizam je u porastu, posebno zahvaljujući vinskoj industriji i bogatom kulturnom nasljeđu, što otvara mogućnosti za kratkoročni zakup. Godišnji prinos od najma u ovoj zemlji je 8,38 posto.
Litva je druga na listi, a kao članica EU-a, privlačna je za strane investitore jer nema ograničenja za strance pri kupovini nekretnina. Prema Eurostatu, cijene nekretnina su porasle za gotovo 10 posto u posljednjem kvartalu 2024. godine u odnosu na isti period prethodne godine, a trend rasta se očekuje i dalje. Najam je značajno porastao, više od 170 posto u odnosu na 2015. godinu. Prema izvješću, Litva nudi bruto godišnji prinos od oko 6,39 posto. Umjerena stopa rasta cijena čini je stabilnom i isplativom destinacijom za investiranje.
Ohrid
Foto:
Getty Images
Na trećem mjestu nalazi se Sjeverna Makedonija, koja je kandidat za članstvo u Europskoj uniji. Ta balkanska zemlja ima niske poreze, jednostavan postupak kupovine nekretnina, kao i vladine poticaje za strane investitore. Bruto prinos iznosi oko 6,47 posto godišnje, što je visok povrat u odnosu na vrijednost imovine.
Prema istraživanju, Srbija, Irska i Latvija također nude vrlo dobre stope prinosa, s bruto godišnjim iznosima višim od sedam posto.
Hrvatska na 14. mjestu
Zemlje s visokim bruto i relativno niskim porezima na zaradu od zakupa uključuju Andoru, Crnu Goru i Bugarsku. Italija, iako ima nešto višu poreznu stopu (21 posto), ostvaruje treći najviši povrat na najam nekretnina zahvaljujući visokim bruto prinosima od 7,56 posto, objavio je Euronews.
Među 36 analiziranih zemalja, Hrvatska je bila na 14. mjestu s godišnjim prinosom od 4,91 posto. U posljednjem kvartalu prošle godine u Hrvatskoj su cijene nekretnina rasle 10 posto. Za Hrvatsku je ocjena prinosa “umjeren”. Porez na dohodak od najma je 12 posto, troškovi kupnje su 7,5 posto te prodaje tri posto, a korporativni porez je 18 posto.
Barcelona
Foto:
Getty Images
Unatoč nešto višoj poreznoj stopi (21 posto), Italija ima treću najvišu stopu povrata od najma zahvaljujući visokim prinosima (7,56 posto), što bi moglo biti privlačno ovisno o specifičnim investicijskim ciljevima.
Na dnu ove ljestvice našli su se Luksemburg, Francuska i Belgija. Na 32. mjestu je Španjolska koja je dugo bila jedna od najprivlačnijih destinacija za ulaganje u nekretnine u Europi zbog snažnog turizma, stabilnog tržišta nekretnina i zakona pogodnih za investitore. Međutim, Španjolska je najavila uvođene poreza na nekretnine od čak 100 posto za kupce koji dolaze iz zemalja izvan Europske unije, a raste zabrinutost da bi njezin primjer mogle slijediti i neke druge zemlje (francuska, Portugal...). Cilj je nekretnine učine pristupačnijima svojim građanima jer je sve podređeno turističkom najmu.