Odlazak u mirovinu za mnoge je stresan i težak trenutak kojeg može pratiti osjećaj beskorisnosti i socijalne izolacije. No ako ste među onima koji jedva čekaju mirovinu i maštate o mirnom životu dalje od stresnog i napetog životnog ritma, evo kako ranije ostvariti to pravo, koji su uvjeti te koji nedostaci takve odluke.
TRAGIČNA NESREĆA
Užas na jugu! Autom sletjeli u rijeku, troje ljudi poginulo
Policija upozorava
Teško ozlijeđeno dijete u prometnoj nesreći, majka učinila kobnu grešku
Neočekivano otkriće
Policija zaustavila 80-godišnjaka: Kad su vidjeli što ima u vozilu, šokirali su se
Odlazak u prijevremenu starosnu mirovinu reguliran je zakonskim odredbama i uvjetima koje je potrebno ispuniti, od kojih su najvažniji oni o godinama staža i starosti korisnika. No, za neke korisnike se ovi uvjeti mijenjaju i usklađuju s godinama pa je potrebno provjeriti koji su trenutno aktualni.
Što je prijevremena starosna mirovina?
Pravo na redovnu starosnu mirovinu osiguranik stječe kada navrši 65 godina života uz minimalno 15 godina radnog staža.
Prije toga, moguće se umiroviti prijevremeno, ali pod određenim uvjetima.
Prijevremena starosna mirovina ranije od zakonski određene starosne dobi, moguća je, ali različito za muškarce i žene. Trenutno je na snazi prijelazno razdoblje izjednačavanja te će do 1. siječnja 2030. godine uvjeti za žene i muškarce biti jednaki.
Muškarci stječu pravo na prijevremenu starosnu mirovinu kada navrše 60 godina života i 35 godina mirovinskog staža.
Za žene uvjeti su nešto niži i u 2025. godini oni iznose 58 starosnih godina i devet mjeseci života te 33 godine i mjeseci mirovinskog staža. Već 2026. godine to će biti 59 starosnih godina i 34 godine staža, sve dok se 2030. ne izjednači s muškarcima.
Kolika će mi biti prijevremena mirovina?
Odlazak u prijevremenu starosnu mirovinu podrazumijeva i određenu penalizaciju, odnosno smanjenje iznosa dobivene mirovine.
Ukupni iznos pune starosne mirovine trajno se umanjuje za 0,2 posto za svaki mjesec ranijeg odlaska u mirovinu. U ovom slučaju se računa isključivo razlika u broju navršenih starosnih godina te izračun ne ovisi o dužini mirovinskog staža.
Što je veća razlika između prava na punu i prijevremenu starosnu mirovinu, to će iznos prijevremene mirovine biti manji.
Mogu li u prijevremenu mirovinu bez penalizacije?
Moguće je ostvariti pravio na ranije umirovljenje bez penalizacije, no samo u određenom slučaju i pod posebnim uvjetima.
Pravo na prijevremenu starosnu mirovinu bez penalizacije moguće je u slučaju stečaja poslodavca. No najprije je potrebno ostvariti osnovni uvjet za prijevremenu starosnu mirovinu - najmanje 60 godina života i 35 godina mirovinskog staža za muškarce i nešto manje da žene.
Poseban je uvjet da je osiguranik nakon stečaja poslodavca proveo najmanje dvije godine neprekidno kao nezaposlena osoba na Zavodu za zapošljavanje. Time ostvaruje pravo na punu starosnu mirovinu.
Što ako se ponovno zaposlim?
Ako ste se ipak zaželjeli vratiti na posao ili vam se ponudi povremeno zapošljavanje nakon što ste već otišli u prijevremenu starosnu mirovinu, važno je znati da se isplata mirovine ne obustavlja ako se zaposlite do polovice punog radnog vremena.
Sve informacije o uvjetima za prijevremenu starosnu mirovinu provjerite na stranicama Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje.