Naime, 42-godišnja Poljakinja pulskoj je policiji prijavila da je 23. travnja na internetskoj stranici za najam pronašla povoljan oglas za najam kuće u Banjolama. Slijedeći upute navedene u oglasu, uplatila je rezervaciju i predujam u iznosu od više stotina eura. Kada je uslijedio dogovor o predaji ključa, navodni vlasnik tražio je da uplati još novca, što je Poljakinja odbila te shvatila da je prevarena.
Žrtva prijevare postala je i 40-godišnja Poljakinja koja je 30. lipnja umaškoj policiji prijavila da joj se nakon objave na društvenoj mreži da traži apartman u Umagu javio navodni iznajmljivač. Ponudio joj je apartman i poslao njegove fotografije, a potom broj računa, na koji je uplatila predujam od nekoliko stotina eura. Dolaskom na adresu apartmana navodni iznajmljivač nije joj se javio te je shvatila da je prevarena.
Policijski službenici utvrđuju sve okolnosti događaja, a Policijska uprava istarska upozorava građane da budu oprezni prilikom najma apartmana ili kuća za odmor preko interneta.
"Građanima se preporučuje da pripaze putem kojih oglasa i internetskih stranica pronalaze smještaj te da provjere ima li za određeni smještaj recenzija korisnika. Također je potrebno pripaziti je li osoba koja iznajmljuje smještaj stvarno i osoba koja je za njega odgovorna. Iznajmljivač bi se trebao potpisivati punim imenom i prezimenom, a njegovi osobni podaci i podaci agencije trebali bi se nalaziti na svim promotivnim materijalima, uključujući i društvene mreže i internetsku stranicu putem koje se oglašava", objasnili su iz policije.
Ako su u mogućnosti, policija savjetuje da prije uplate novca građani putem nadležnih institucija provjere iznajmljuje li se doista određena nekretnina te je li osoba ili agencija koja oglašava najam doista za to i ovlaštena.
"U slučaju da su oštećeni kaznenim djelom ili posumnjaju u mogućnost počinjenja kaznenog djela potrebno je odmah obavijestiti policiju na broj 192", zaključili su.