Veliko naoružavanje

Njihov potez mogao bi razjariti Rusiju i Kinu: Europska država kupuje posebne avione

Ilustracija Foto: Afp
Ovaj potez gotovo sigurno će izazvati osudu i zabrinutost u Rusiji i Kini.

Važna odluka dolazi u vrijeme sve veće globalne nestabilnosti dok se europski i kanadski čelnici trude uvjeriti američkog predsjednika Donalda Trumpa da ozbiljno ulažu u obranu Europe, umjesto da se i dalje oslanjaju prije svega na Sjedinjene Američke Države.

Trump, već dugo skeptičan prema NATO-u, i prije dolaska u Haag doveo je u pitanje svoju spremnost da poštuje ključni princip saveza – članak 5, koji jamči da je napad na jednog člana napad na sve.

Zabrinutost zbog potencijalnog udaljavanja Trumpa potaknula je NATO saveznike da pristanu na povećanje izdvajanja za obranu i otpornost na novi cilj – pet posto BDP-a do 2035. godine. U tom kontekstu, važna odluka dolazi iz jedne europske države.

Donald Trump - 3 Foto:Afp

Zanimljiv potez

Ujedinjeno Kraljevstvo namjerava kupiti najmanje 12 stealth borbenih zrakoplova F-35A, sposobnih za nošenje američkih nuklearnih bojevih glava, što predstavlja najvažnije jačanje britanskih nuklearnih sposobnosti u posljednjih nekoliko desetljeća, piše Sky News.

Na summitu NATO saveznika u Haagu britanski premijer Keir Starmer najavit će da će se nova eskadrila priključiti savezničkoj misiji u okviru koje mogu biti raspoređeni zrakoplovi s američkim nuklearnim oružjem.

"U eri radikalne neizvjesnosti mir više ne možemo uzimati zdravo za gotovo. Zrakoplovi F-35 s dvostrukom sposobnošću označavaju novu eru za naše svjetski priznate Kraljevske zračne snage i služe kao snažno sredstvo odvraćanja protiv prijetnji koje ugrožavaju Ujedinjeno Kraljevstvo i naše saveznike. Predanost Ujedinjenog Kraljevstva NATO savezu je nepokolebljiva, kao i uloga NATO-a u osiguravanju naše sigurnosti, ali svi moramo zajednički ojačati zaštitu euroatlantske regije za buduće generacije", rekao je Starmer.

Britanski premijer Keir Starmer Foto:Afp

Nova eskadrila bit će dio NATO-ove misije nuklearnog odvraćanja

Još uvijek nije poznato kada će točno novi F-35A zrakoplovi biti kupljeni ni koliki će biti ukupni trošak, no planirano je da nova eskadrila bude uključena u NATO-ovu misiju nuklearnog odvraćanja.

To se razlikuje od nacionalnog sustava nuklearnog odvraćanja Ujedinjenog Kraljevstva, koji se temelji na podmorničkoj floti od četiriju podmornica naoružanih nuklearnim projektilima, iako se i one koriste za obranu cijelog saveza.

Zrakoplovi F-35A, kojima već upravljaju Belgija, Njemačka i Nizozemska, certificirani su za nošenje nuklearnih bojevih glava koje su SAD stavile na raspolaganje u slučaju rata.

RAF i Kraljevska mornarica već koriste varijantu F-35B, koja može operirati s britanskih nosača zrakoplova, no ta verzija nije prilagođena za nošenje nuklearnog oružja.

NATO samit, ilustracija Foto:Afp

F-35A: Veći domet, nuklearna sposobnost

Nova varijanta, F-35A, dizajnirana je za djelovanje s kopnenih pista, ima veći domet i sposobna je nositi i nuklearno i konvencionalno oružje. Svi zrakoplovi bit će bazirani u RAF Marhamu, u grofoviji Norfolk.

Iako je vlada ranije najavila plan o kupnji ukupno 138 zrakoplova F-35, do sada ih je nabavljeno samo tridesetak – unatoč tomu što su prvi modeli uvedeni u službu još prije sedam godina.

Odluka o kupnji 12 primjeraka A-varijante ne znači povećanje ukupnog broja zrakoplova, već diversifikaciju postojeće flote – što je nešto što RAF već dulje vrijeme zagovara. Međutim, tom potezu godinama se protive neki u Kraljevskoj mornarici, koji strahuju da bi to moglo dodatno smanjiti broj F-35B mlažnjaka dostupnih za operacije s nosača zrakoplova, piše Sky News.

Ilustracija Foto:Afp

Najveće jačanje britanskog nuklearnog stava u generaciji

Vlada je tu nabavu opisala kao najveće jačanje britanskog nuklearnog stava u jednoj generaciji. Ministar obrane John Healey izjavio je kako je velika obrambena analiza, objavljena ranije ovog mjeseca, identificirala nove nuklearne prijetnje: "Pregled je preporučio novu ulogu Ujedinjenog Kraljevstva u kolektivnoj obrani i odvraćanju, s naglaskom na pristup 'NATO na prvom mjestu'".

Zrakoplove F-35 proizvodi američka tvrtka Lockheed Martin, dok britanska obrambena kompanija BAE Systems ima ključnu ulogu u proizvodnji. Prema tvrdnjama vlade, narudžba će poduprijeti oko 20.000 radnih mjesta povezanih s programom F-35 u Ujedinjenom Kraljevstvu.

OSZAR »